Düğmenin İcadı

09 Jun

Düğmenin İcadı

Düğmenin Tarihçesi

Düğme Nedir ?

Düğme nedir diye düşünüldüğünde; çoğumuzun hakkında pekte fazla fikir sahibi olmadığı ama biz onu farketmesek de hayatımızın her anında yer alan minik nesneler diyebiliriz. Hayata yeni merhaba dediğimizde minicik kıyafetlerimizde , okula başladığımız ilk gün formamızda, işe ilk başladığımız gün özenle hazırladığımız gömleklerimizde, hayatımızı sevdiğimiz kişiyle birleştirdiğimiz o en mutlu günümüzde, aslında her zaman bizimle olan küçük dostlarımız ;)

Şimdi onlara hakkettiği değeri vermenin zamanı. Dugmem.com bu yolculuğu sizlerle de paylaşmak için  düğme online satış sitesini kurarak birbirinden güzel doğal düğmelere kolaylıkla ulaşmanızı istedi.Her biri ayrı bir yazı konusu olan birbirinden özel doğal düğmeler hem sizin hem de doğanın kalbinde hakkettiği yeri almalı. Korozo dan boynuza,kokonat tan tahtaya,pamuktan sedefe güçlü,asi enerjik,zarif,hassas tümüyle farklı karakterlerde ayrı ayrı düğmeler dugmemcom da

Düğmenin İcadı

Yapılan arkeolojik çalışmalarda ilk düğme kullanımının M.Ö 3500 yıllarına kadar uzandığı söylenir, deniz kabuğu ve tahtadan daire,üçgen gibi geometrik şekiller ile yapıldığı ve giysileri süslemek için kullanıldığı belirlenmiştir. Dolayısıyla Düğmenin icadı dediğimizde uzun süren bir tarih yolculuğuna çıkmamız gerekiyor. Tarihin ilk dönemlerinde dekoratif süs olarak başlayan yolculuğu daha sonrasın da bir gerekliliğe dönüşmüş, bu süreç boyunca kimi zaman komik kimi zaman hüzünlü kimi zaman da en ciddi anlara tanıklık etmiş ve nihayetinde hakkettiği değeri bulmuş günümüz moda dünyasının küçük fakat önemli bir detayıdır düğme. Yeri geldiğinde savaş kazandırmış olan düğme, yeri geldiğinde kişilerin kartviziti olmuştur. Giyim tarihçilerine göre önemli bir buluş sayılan ilik (düğme deliği) ve düğmenin keşfinin Hazar Denizi etrafından yaşayan insanlar tarafından yapıldığı öne sürülüyor .İnsanlar bu önemli buluş neticesinde kıyafetlerinin içinde daha rahat hareket edebilmiş böylece Çinliler le girdikleri savaştan galip çıkmışlar.

18.Yüzyıla geldiğimizde soylu hanımların yada beylerin sevdikleri kişilerin resimlerini portre şeklinde işlettirip düğmelerin içine yerleştirdikleri ve bunu çok anlamlı bir hediye olarak verdikleri görülüyor.

Düğme tarihine baktığımızda yine Fransız Devrimi öncesi ve sonrası düğmeler arasında farklılık görülür. Devrim öncesinde düğmelerin üzerinde 'millet, kanun ve kral' yazarken sonrasındaysa 'özgürlük, eşitlik ve kardeşlik' gibi ifadeler yer alıyor.